Čajováni u horských kmenů

Tradicni priprava caje prislusniky kmene Palaung v Myanmaru.

 

Prislusniky kmene Palaung, ktery obyva hory v okoli města Kalaw, jsme byli pozvani do jejich bambusoveho obyli, abychom videli pripravu jejich doma vyrobeneho caje.

LA PHET CHAUK (la ph čo) je mistni nazev pro caj suchy a z nej pripraveny napoj.

LA PHET SOE (la ph so) je naopak nazev caje mokreho, který se vyrabi z cerstvych listku. Ty se po zavadnuti a hneteni ulozi do nadoby (drive keramicke, dnes plastove) vystlane bananovymi listy a upechuji tak, aby z nich vytekla stava. V prubehu 5-ti az 6-ti dni vytlacena stava zacne fermentovat a menit chut. Tento cajovy salat se pridava do pokrmu nebo se ji i samotny a je vitanym zdrojem vitamiu.

My jsme se však stali svedky pripravy caje sucheho.

Pan domu na ohnisti suche cajove listky nejprve peclive oprazil.

Pote je nacpal do termosky.

A zalil vodou, kterou predtim privedl k varu nad ohnem a odstavil vedle ohniste.

Po minute caj rozlil do pripravenych porcelanovych salku. Chut vysledneho napoje mela hodne spolecneho s chuti pokrmu pripravovanych nad ohnem na trampskych taborech, totiz prevladajici otisk horiciho dreva. Dala se v ni vsak vystopovat i chut caje podobna cinskemu zelenemu Qi Bing a jemna prichut japonskeho Genmaicha.

V panem domu jsme popili nekolik salku a porouceli se, nebot teplota pod strechou v blizkosti ohniste dosahovala jiste 40 st. A my jeli pred sebou jeste dlouhou cestu.

Rozloucili jsme se s horskymi vesnicemi a spechali do udoli.