Letošní cesta za čajem začíná v hlavním městě Jižní Korei Seoulu. První setkání s čajovou kulturou bylo velice nenápadné. Čajovnička se ukrývala za okny zdobenými květináči muškátů v prvním patře.
Čajovnice nám nabídla vybrat pouze ze dvou druhů korejského čaje. Jeden je prý standard a druhý top kvalita. Ostatní nabídka byly čaje bylinné. Vybrali jsme top…
K posezení na zemi rozhodně naše zhýčkané kosti nevyzývala prkenná podlaha a nepříliš měkké polštářky.
Přijali jsme místo u starého dřevěného stolu a ochutnali čaj. Nebyl to čaj zelený, ale ani černý. Jednalo se o zvláštní směs zelených a zahnědlých lístků, které v chuti připomínaly vzdáleně Bai Hao.
V čajovně se nacházel i malý krb a na stěně zarámované podpisy významných hostí.
Občerstveni jsme se vydali na další cestu za hledáním čajovny. Uvědomovali jsme si, v jak úžasném období roku jsme se do Korei vydali. Všude kolem kvetou azalky.
Dorazili jsme do paláce Changdeok postaveném v období 1405 – 12. Od začátku 17. až do konce 19. století, byl sídlem a centrem korejské moci.
Zajímali jsme se samozřejmě o čaj a od sympatické průvodkyně (se zavěšenou reprobednou u pasu) se dozvěděli, že k popíjení čaje se výsostně využíval Lotosový pavilon. Z něj se pohledem na jezírko s poloostrůvkem a borovicí kochali dvořané po mnohá staletí.
Nejen rozkvetlé azalky, které patří ke skvostům přírody a dokreslují krásy starobylé architektury, ale též mnohobarevné listy javorů nás provázejí na každém kroku.
Vedle ukojení potřeby ducha však též nutně patří i ukojení potřeb těla a tak se pomalu začínáme seznamovat s korejskou netradiční kuchyní. Nudle se zde vyrábějí mezi prsty na stole…
Kromě nudlí je však možné schroupnout i larvy chroustů v nálevu.
Neodolali jsme možnosti vystoupat na hřeben Bukhansanského národního parku, který se nachází na severozápadě Seoulu.
Při pohledu z vrcholů jsme si připadali jako Mařenka a Jeníček, kteří hledají záblesky v lese. My jsme však nehledali chaloupku. Seoul nás z pohledu čajového příliš neuspokojil.
Nasedáme na rychlovlak KTX, obdoby japonského Shinkansenu a míříme na jih do pobřežního města Mokpo. Odtud se budeme vydávat na výpravy za čajem do hor i na okolní ostrovy.